غربالگری ۳۴ بیماری متابولیک در نوزادان ایرانی

مجله سرگرمی تفریحی آبادییه تقدیم مینمایید:
غربالگری ۳۴ بیماری متابولیک در نوزادان ایرانی مجله تفریحی و سرگرمی آبادییه :

به گزارش مجله تفریحی و سرگرمی آبادییه به نقل از مهر، کارگاه بین المللی آموزش روش های شناسایی سریع آنتی بیوتیک در مواد غذایی با استفاده از روش های کشت میکروبی با حضور متخصصان انستیتو سلامت غذای دانشگاه واخنینگن هلند، در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

استفاده از آنتی بیوتیک ها به عنوان محرک رشد در تغذیه دام و طیور و گیاهان

در حاشیه این کارگاه دکتر کبارفرد مدیر آزمایشگاه جامع تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به استفاده از انواع آنتی بیوتیک ها در تولید غذا و فرآورده های آن به عنوان فاکتور رشد، گفت: با توجه به افزایش جمعیت و نیاز بیشتر به مواد غذایی استفاده از آنتی بیوتیک ها به عنوان محرک رشد در تغذیه دام، طیور و گیاهان اجتناب ناپذیر شده است. از طرفی آنتی بیوتیک ها و آلاینده های محیطی مشکلاتی را در زندگی امروزه ایجاد کرده است. همچنین باقی مانده این مواد در محصولات دامی یا گیاهی برای سلامت انسان ها مضر بوده و باعث بروز عوارضی مانند سرطان، نارسایی در ارگانهای بدن مانند کلیه، کبد و یا مغز شود.

وجود تکنولوژی های پیچیده کنترل و پایش در آزمایشگاه جامع تحقیقاتی دانشگاه

وی، کنترل آنتی بیوتیک در مجموعه گسترده مواد غذایی(بیش از ۱۰۰۰ نوع) را نیازمند ایجاد سیستم پایش دانست که تکنولوژی علمی و پیچیده ای دارد و افزود: باید در مصرف داخلی و صادرات این مهم کنترل شود. در این راستا دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با در اختیار داشتن جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا، کارشناسان با تجربه و بهرمندی از تجارب سایر کشورهای صاحبنظر در این حوزه به این مهم دست یافته است.

کبارفرد با اشاره به هدف از برگزاری این دوره آموزشی گفت: برای دستیابی به توانمندی پایش سموم و اطمینان از سلامت غذاهایی که به دست مردم می رسد، مرکز تحقیقات و سلامت غذای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با مشارکت آزمایشگاه کنترل غذا و داروی وزارت بهداشت و برگزاری دوره های آموزشی بستر مناسبی را برای آموزش روش های جدید بررسی آنتی بیوتیک در مواد غذایی به کارشناسان فراهم کرده است تا بتوانیم با استانداردهای مرجع درکشورهای پیشرفته برابری کنیم. زیرا مصرف کنندگان ما باید اطمینان داشته باشند که غذاها و فرآورده های مشکل ساز از دوره مصرف خارج می شوند.    

غربالگری ۳۴ بیماری متابولیک در نوزادان با استفاده از تجهیزات مدرن آزمایشگاه جامع تحقیقاتی

وی در ادامه ضمن معرفی تاریخچه تاسیس آزمایشگاه جامع تحقیقاتی دانشگاه خاطرنشان کرد: این آزمایشگاه جامع که به همت وزارت بهداشت و ۹ دانشگاه علوم پزشکی مادر راه اندازی شده است از دستگاه ها و تجهیزات گران قیمت، تکنولوژی برتر و حضور کارشناسان مجرب علوم پزشکی برخوردار است و به محققان سراسر کشور خدمات ارایه می دهد.

کبارفرد با اشاره به دستگاه های مجهز این آزمایشگاه درخصوص دستگاه غربالگری بیماری های متابولیک در نوزادان این آزمایشگاه گفت: این فن آوری تضمینی برای سلامت نسل آینده کشور است. دراین آزمایشگاه با دراختیار داشتن تجهیزات نوین آزمایشگاهی امکان تشخیص بیش از ۳۴ نوع از بیماری های متابولیک نوزادان در ۱۰ روز اول پس از تولد  فقط با گرفتن یک قطره خون از پاشنه پا میسر شده است.

به گفته وی، سالانه  نوزادان زیادی با بیماری های متابولیک در کشور متولد می‌شوند که تشخیص دیرهنگام این بیماری ها هزینه های سنگینی را به خانواده‌ و نظام سلامت تحمیل می‌کند. اگر چنانچه طی ۱۰ روز نخست تولد این نارسایی ها شناسایی شود، نوزاد درمان و وارد چرخه طبیعی زندگی می شود.

در حاشیه کارگاه، «ماریل پیک مات» و «ویلما درسن» متخصصان انستیتو سلامت غذا دانشگاه واخنینگن هلند از بخش های مختلفی نظیر  آزمایشگاه مرکز تحقیقات سلامت غذا، آزمایشگاه جامع تحقیقاتی دانشگاه، آزمایشگاه تکنولوژی شناسایی سموم پایدار آلی در مواد غذایی بازدید بعمل آوردند و سطح علمی و تجهیزاتی آزمایشگاه های دانشگاه را خوب و قابل رقابت با کشورهای پیشرفته دنیا ازیابی کردند.

مجله سرگرمی و تفریحی آبادییه - کلیه مطالب از سایت های مجاز داخلی و خارجی جمع آوری شده و آبادییه مسئولیتی در قبال محتوی نخواهد داشت.


مشاهده خبر : غربالگری ۳۴ بیماری متابولیک در نوزادان ایرانی

غربالگری ۳۴ بیماری متابولیک در نوزادان ایرانی

9 May 2018 | 5:52 am

نمایشگاه نفت و گاز

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *